4 marca, 2022
Zwolnienia z należności celnych przywozowych towarów przeznaczonych dla organizacji charytatywnych lub dobroczynnych
Informacja dotycząca możliwości stosowania zwolnienia z należności celnych przywozowych towarów przywożonych do Polski z państw trzecich w ramach pomocy humanitarnej przeznaczonej dla uchodźców przyjeżdżających do Polski w związku działaniami wojennymi w Ukrainie.
Szanowni Państwo,
Departament Ceł uprzejmie informuje, że na podstawie art. 61 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych (Dz. Urz. UE L 324 z 10.12.2009) możliwe jest stosowanie zwolnienia z należności celnych przywozowych niżej wymienionych towarów przeznaczonych dla organizacji charytatywnych lub dobroczynnych:
• artykułów pierwszej potrzeby, tj. towarów niezbędnych do zaspokojenia najważniejszych potrzeb ludzkich, na przykład artykułów żywnościowych, lekarstw, odzieży i pościeli przywożonych przez organizacje państwowe lub uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących;
• wszelkiego rodzaju towarów przekazywanych nieodpłatnie przez osobę lub organizację spoza obszaru celnego Unii Europejskiej i bez zamiaru wykorzystania ich przez przekazującego do celów handlowych, przeznaczone dla organizacji państwowych lub uprawnionych organizacji charytatywnych lub dobroczynnych, wykorzystywanych do zbierania funduszy w trakcie zbiórek publicznych organizowanych na rzecz osób potrzebujących;
• wyposażenia i materiałów biurowych przekazywanych nieodpłatnie przez osobę lub organizację spoza obszaru celnego Unii Europejskiej, i bez zamiaru wykorzystania ich przez przekazującego do celów handlowych, przeznaczonych dla uprawnionych organizacji charytatywnych lub dobroczynnych, wykorzystywanych jedynie na potrzeby ich funkcjonowania lub realizacji celów działalności charytatywnej lub dobroczynnej.
Ww. uprawnione organizacje charytatywne lub dobroczynne do korzystania ze zwolnienia z należności celnych przywozowych towarów, o których mowa w art. 61 ust. 1 rozporządzenia ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, zostały określone w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 marca 2011 r. w sprawie określenia warunków, jakie muszą spełniać instytucje i organizacje uprawnione do korzystania ze zwolnienia od należności celnych przywozowych towarów przeznaczonych dla organizacji charytatywnych lub dobroczynnych (Dz. U nr 61, poz. 310).Zgodnie § 2 ust. 1 wyżej powołanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej instytucje i organizacje, o których mowa w art. 61 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009, uprawnione do korzystania ze zwolnienia od należności celnych przywozowych, muszą spełniać następujące warunki:
1. są osobami prawnymi i jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, z wyjątkiem partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych i fundacji utworzonych przez partie polityczne, a ponadto:a. nie są jednostkami sektora finansów publicznych, b. nie działają w celu osiągnięcia zysku;
2. są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi działającymi na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania;
3. są jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej wspierającymi osoby i rodziny w wysiłkach zamierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwiających im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka.
Ponadto, ww. instytucje i organizacje korzystają ze zwolnień od należności celnych przywozowych, jeżeli prowadzą działalność pożytku publicznego albo, nie prowadząc takiej działalności, nie prowadzą również działalności gospodarczej, o czym stanowi § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia.
Przy dokonywaniu zgłoszenia celnego ww. towarów istotne jest wskazanie jako odbiorcy towaru właściwego podmiotu, zgodnie z ww. kryteriami określonymi w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Ważne jest także to, że zwolnienia z należności celnych przywozowych przyznawane są wyłącznie na wniosek zgłaszającego, co wymaga wpisania w drugiej części pola 37 zgłoszenia celnego odpowiedniego kodu dla zwolnienia z należności celnych. Dla przypadków objętych art. 61 rozporządzenia nr 1186/2009 jest to kod C20.
Możliwość zwolnienia importu ww. towarów od podatku od towarów i usług (VAT)
Kwestia zwolnienia z podatku od towarów i usług importu artykułów pierwszej potrzeby uregulowana została w art. 61 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.). Zgodnie z art. 61 ust. 1 tej ustawy, zwalnia się od podatku m.in. import leków, odzieży, środków spożywczych, środków sanitarno-czyszczących i innych rzeczy służących zachowaniu lub ochronie zdrowia oraz artykułów o przeznaczeniu medycznym, przywożonych przez organizacje społeczne lub jednostki organizacyjne statutowo powołane do prowadzenia działalności charytatywnej lub do realizacji pomocy humanitarnej, przeznaczonych do nieodpłatnej dystrybucji wśród osób potrzebujących pomocy. Przedmiotowe zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do organizacji społecznych lub jednostek organizacyjnych, w których procedury księgowe umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od podatku towarów (art. 61 ust. 2 ustawy). Pozostałe warunki oraz zasady stosowania tego zwolnienia określone zostały w art. 61 ust. 3-8 ww. ustawy. Zwolnienia określone w art. 61 ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się w przypadku zastosowania zwolnienia od cła (art.81 ww. ustawy).
Dla przypadków objętych art. 61 ustawy o podatku od towarów i usług stosowany kod zwolnienia w zgłoszeniu celnym to 2V0.
Źródło:
www.puesc.gov.pl
4 marca , 2022
Komunikat dotyczący zasad wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę.
W związku z wojną na Ukrainie Departament Ceł przekazał informacje dotyczące zasad wysyłki pomocy humanitarnej poza obszar celny Unii Europejskiej. W celu zapewnienia sprawnej obsługi planowanych transportów z pomocą humanitarną w każdej izbie administracji skarbowej wyznaczeni zostali koordynatorzy ds. pomocy humanitarnej. Będą oni koordynować działania organów celnych w zakresie objęcia towaru procedurą wywozu w oddziale celnym, jak i awizacji planowanego konwoju w oddziale celnym na przejściu granicznym, przez który planowane jest wyprowadzenie konwoju. Podmioty, organizacje i instytucje organizujące i wysyłające konwoje humanitarne na Ukrainę powinny przede wszystkim współpracować z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w ramach akcji #PomagamUkrainie – koordynacja pomocy humanitarnej. Uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Mogą oni również zgłaszać się do najbliższego oddziału celnego, w którym otrzymają informacje o niezbędnych formalnościach celnych. Zasadą jest, że w transporcie drogowym objęcie procedurą wywozu nie odbywa się w oddziale celnym granicznym tylko realizowane jest w wewnętrznych placówkach celnych – ogólnopolska siatka oddziałów celnych, w których takie formalności można realizować dostępna jest na stronie podatki.gov.pl.
Kontaktując się z oddziałem celnym należy przede wszystkim przekazać wykaz towarów, które mają zostać objęte konwojem humanitarnym. Umożliwi to Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazanie zwrotne informacji, czy towary te mogą być przedmiotem pomocy humanitarnej. Pozwoli też na określenie listy dokumentów, jakie powinny zostać przedstawione organowi celnemu.
Towary wysyłane w ramach pomocy humanitarnej muszą zostać objęte procedurą wywozu w systemie AES/ECS2. Dlatego niezbędne jest przekazanie do tego systemu elektronicznego zgłoszenia celnego w postaci pliku XML. Eksportowane towary nie podlegają cłu ani należnościom podatkowym. W Ministerstwie Finansów uruchomiony został specjalny adres
e-mail: pomagam.ukrainie@mf.gov.pl.
Źródło:
www.puesc.gov.pl
12 grudnia, 2021
e-Płatność
Informujemy, że 1 grudnia 2021 roku została udostępniona kolejna usługa z grupy usług e-Płatności, dzięki której opłacisz należności w formie płatności elektronicznych online w czasie rzeczywistym. Narzędzie „Zapłać za dokument przez e-Płatność” pozwala na opłatę należności w formie płatności elektronicznych online za deklarację akcyzową od aut osobowych (AKC-US) i jest powiązana z usługą: Złóż deklarację akcyzową od samochodu i uzyskaj potwierdzenie zapłaty.
Płatności online na PUESC realizowane będą z wykorzystaniem systemu PayByNet. Dzięki usłudze „Zapłać należności poprzez e-Płatności” możesz zapłacić za wiele dokumentów na raz, w tym przy użyciu plików specyfikacji, wpłacić zaliczki dzienne do deklaracji oraz zapłacić za dokumenty z przekroczonym terminem płatności.Szczegółowe informacje znajdziesz w opisie usługi Zapłać należności poprzez e-Płatności.
Źródło:
www.puesc.gov.pl
10 grudnia, 2021
Progi statystyczne INTRASTAT
Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że na 2022 rok ustalono następujące wartości progów statystycznych dla podmiotów realizujących obroty z krajami Unii Europejskiej, zobowiązanych do składania zgłoszeń INTRASTAT:
Próg podstawowy:
- dla przywozu 4.000.000 zł
- dla wywozu 2.000.000 zł
Próg szczegółowy:
- dla przywozu 65.000.000 zł
- dla wywozu 120.000.000 zł
Wysokość progów statystycznych w stosunku do 2021 roku ulegnie zmianie w progu szczegółowym w wywozie. Pozostałe progi nie ulegną zmianie.
Źródło:
Newsletter INTRASTAT nr 14/2021 z dnia 02.11.2021 r.
8 grudnia, 2021
BREXIT
Z dniem 1 stycznia 2022 roku nastąpią kolejne zmiany w zasadach przeprowadzania kontroli granicznej pomiędzy UK a UE.
Poniżej lista planowanych zmian:
Eksport żywności: Od 1 stycznia 2021 r. przy wwozie do Wielkiej Brytanii, strona brytyjska wymaga eksportowych świadectw zdrowia tylko w odniesieniu do tzw. produktów pochodzenia zwierzęcego objętych środkami bezpieczeństwa z powodu występowania chorób zwierząt na terytorium państwa eksportera (POAO under safeguard measures).
Od 1 stycznia 2022 r. będzie obowiązywać wymóg pre-notyfikacji, tj. wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS.
Od 1 stycznia 2022 r. zacznie również obowiązywać zakaz eksportu z obszaru UE do Wielkiej Brytanii następujących produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO):
- chłodzone mięso mielone (wołowe, wieprzowe, jagnięce, baranie oraz kozie)
- chłodzone lub mrożone mięso mielone (drobiowe)
- oddzielone mechanicznie mięso pozyskane z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych
- nieklasyfikowane jaja
- surowe mleko od krów pochodzących ze stad zarażonych gruźlicą
- chłodzone surowe wyroby mięsne
Natomiast, od 1 lipca 2022 r. przy wwozie do Wielkiej Brytanii, strona brytyjska będzie wymagać eksportowych świadectw zdrowia w odniesieniu do pozostałych produktów pochodzenia zwierzęcego (POAO), żywności wysokiego ryzyka niepochodzącej od zwierząt (HRFNAO) i produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego (ABP). Eksporter z UE będzie zobowiązany dostarczyć kopię świadectwa zdrowia do importera z Wielkiej Brytanii, aby ten przesłał kopię do IPAFFS. Dodatkowo fizyczna kopia świadectwa zdrowia powinna być dołączona do przesyłki.
Świadectwa przeznaczone dla produktów pochodzenia zwierzęcego objętych środkami bezpieczeństwa z powodu występowania chorób zwierząt na terytorium państwa eksportera będą w dalszym ciągu obowiązywać.
Więcej informacji nt. wywozu na rynek Wielkiej Brytanii żywności pochodzenia zwierzęcego znajduje się na stronie internetowej:
– https://www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/eksport-zwierzat-zywnosci-i-produktow-pochodzenia-zwierzecego-z-ue-do-wielkiej-brytanii
– właściwych władz brytyjskich: https://www.gov.uk/guidance/import-or-move-food-and-drink-from-the-eu-and-northern-ireland-to-great-britain
W odniesieniu do roślin i produktów pochodzenia roślinnego – towarów regulowanych niskiego ryzyka, eksportowanych z Unii Europejskiej, wymogi zaopatrywania takich przesyłek w świadectwa fitosanitarne i kontroli fizycznych tych towarów w brytyjskich punktach kontroli granicznej, które miały zostać wprowadzone w dniu 1 stycznia 2022 r., termin wdrożenia ww. wymogów został przesunięty na dzień 1 lipca 2022 roku.Szczegółowe informacje pod linkiem
Źródło:
www.brexit.gov.pl
6 grudnia, 2021
Harmonogram wprowadzania kontroli dla importu z UE do UK
18 listopada br. Zjednoczone Królestwo (UK) opublikowało zaktualizowaną wersję The Border Operating Model, dokumentu w którym określono zasad wymiany handlowej po brexicie, w tym nowy system stopniowego wprowadzania kontroli sanitarnych i fitosanitarnych dla poszczególnych produktów importowanych do UE z UK.
Kontrole będą wprowadzane w trzech fazach między 1. lipca 2022r. i 1. listopada 2022r. – szczegóły poniżej wraz z wyszczególnieniem w zakresie pozostałych towarów:
Od 1 stycznia 2022 r.
- wprowadzenie pełnych deklaracji celnych i kontroli, chociaż deklaracje bezpieczeństwa i ochrony nie będą wymagane do 1 lipca 2022 r. Przewoźnicy przewożący towary przez porty w Wielkiej Brytanii korzystające z usługi przemieszczania towarów pojazdami (Goods Vehicle Movement Service GVMS) muszą być zarejestrowani w tej usłudze
- wymóg pre-notyfikacji, tj. wcześniejszego zgłaszania ładunków z produktami roślinnymi i pochodzenia zwierzęcego przez brytyjskich importerów za pośrednictwem systemu IPAFFS
- wymagane będą dokumenty potwierdzające pochodzenie produktu
Od 1 lipca 2022 r.
- kontrole certyfikatów, dokumentacji, identyfikacji tożsamościowej oraz kontrole fizyczne dla:
- produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego
- roślin i produktów roślinnych
- mięsa i produktów mięsnych
- produktów wysokiego ryzyka i pasz niepochodzących od zwierząt[1]
- nakaz wwozu produktów poprzez desygnowany punkt kontroli granicznej
- kontrole żywych zwierząt będą odbywać się w wyznaczonych punktach kontroli granicznej, które uzyskały stosowną zdolność operacyjną w miejscu wejścia. W przypadku braku wyznaczonego punktu kontroli granicznej, kontrole dalej będą przeprowadzane w miejscu przeznaczenia dla pozostałych miejsc wejścia, do czasu uruchomienia wystarczającej liczby punktów kontroli granicznych posiadających zdolność operacyjną. Od 1 lipca 2022 r. rozpoczną się odprawy na śródlądowych punktach kontroli granicznych Sevington i wyznaczonych punktach kontroli granicznych na lotniskach
- wprowadzony zostanie zakaz wwozu na rynek brytyjski produktów P&R (Prohibited and Restricted), tj.[2]:
- chłodzonego mięsa mielonego (wołowego, wieprzowego, jagnięcego, baraniego oraz koziego)
- chłodzonego lub mrożonego mięsa mielonego (drobiowego)
- oddzielonego mechanicznie mięsa pozyskanego z drobiu i ptaków bezgrzebieniowych lub ptaków łownych
- nieklasyfikowanych jaj
- chłodzonych surowych wyrobów mięsnych
- kontrole roślin i produktów roślinnych o wysokim priorytecie zostaną przeniesione z miejsca przeznaczenia do wyznaczonych punktów kontroli granicznej i punktów kontroli
Od 1 września 2022 r.
- kontrole certyfikatów i kontrole fizyczne dla:
- Wszystkich produktów z kategorii nabiału
Od 1 listopada 2022 r.
- kontrole certyfikatów i kontrole fizyczne dla:
- Wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów złożonych i produktów rybnych
Podtrzymano wymóg pre-notyfikacji dla importu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego poprzez tzw. system IPAFFS (Import of Products, Animals, Food and Feed System) od dnia 1 stycznia 2022r.
Więcej informacji znaleźć można w Przewodniku dla przewoźnika (polska wersja językowa).
Kalendarz wydarzeń organizowanych przez brytyjską administrację.
Źródło:
www.brexit.gov.pl